16 popularnych baśni dla dzieci, które warto znać

Baśnie dla dzieci rozwijają kreatywność, uczą, pozwalają na miłe spędzenie wspólnego czasu. Dlatego też mówi się, że czytanie bajek i baśni, to jeden z tych nieodłączny elementów dzieciństwa. Baśnie często są czytane dziecku przez rodziców przed pójściem spać, a także chętnie sięgają po nie dziadkowie/babcie, kiedy zajmują się wnukami. Wszak to baśnie dziecięce kształtują wyobraźnię, uczą odpowiednich wartości, a przy tym także rozbudzają ciekawość świata. Poznajmy zatem wspólnie 16 popularnych tytułów baśni dla dzieci, które warto znać i czytać swojemu dziecku!

Baśnie dla dzieci – dlaczego warto czytać je maluchom?

Chyba wszyscy zdają sobie, że czytanie baśni dla dzieci ma wiele korzyści, które przekładają się oczywiście na odpowiedni rozwój dziecka. Przede wszystkim pobudzają rozwój emocjonalny maluchów bez względu na ich wiek. Wszystko, dlatego iż obrazują wiele sytuacji, z jakimi mierzą się bohaterowie. W ten sposób znane baśnie uczą też empatii i pokazują jak radzić sobie z uczuciami. Ponadto czytanie baśni pozwala na pogłębienie relacji rodziców z dziećmi, a także umożliwia dziecku zadawanie pytań, czasami na trudniejsze tematy, które pojawiają się w danym tytule.

Po drugie, poprzez czytanie baśni dziecko może uczyć się o odpowiednich wartościach moralnych. Poznaje różnice pomiędzy dobrem i złem, a także zaczyna rozumieć co to znaczy, że ktoś jest dzielny, odważny, pomocny itp. Nie można także zapomnieć o tym, że znane baśnie rozwijają w maluchach wyobraźnie i pobudzają kreatywność. Uczą przy tym twórczego myślenia.

Warto też dodać, że bajki i baśnie dla dzieci wpływają na rozwój językowy każdego malucha. Szkraby poznają wtedy nowe słowa i dowiadują się jak je wymawiać. Do tego także czytanie przez rodziców baśni wpływa na umiejętność słuchania i koncentracji u dziecka.

6 tytułów baśni dla dzieci, które znają nasi rodzice i dziadkowie

Jeśli i Ty jesteś w trakcie poszukiwania odpowiedniej książki dla swojego dziecka, to koniecznie w pierwszej kolejności warto zapoznać się popularnymi propozycjami baśni dziecięcych, które są znane i lubiane od pokoleń. Oto tytuły baśni, które z pewnością spodobają się Twojemu dziecku:

  1. Czerwony Kapturek

To jeden z najbardziej znanych tytułów wśród osób z różnego pokolenia. Poznajemy tutaj historię małej dziewczynki, która w swoim czerwonym ubranku udaje się do chorej babci, a w lesie spotyka wilka.

  1. Kopciuszek

Wzruszająca opowieść o młodej dziewczynie, która wykorzystywana jest przez macochę oraz przyrodnie siostry. Pragnie udać się na bal, ale zostaje zarzucona pracą, jednak z pomocą dobrej wróżki udaje jej się tam wybrać, a potem poznaje księcia.

  1. Brzydkie kaczątko

Niezwykle popularna baśń opowiadająca o kaczątku, które jest wyśmiewane przez inne kaczki przez to, że jest inne, brzydsze. Według nich nie pasuje do nich. Natomiast później okazuje się pięknym łabędziem i wzbudza przez to podziw pozostałych.

  1. Kot w butach

Tutaj poznajemy przygody sprytnego kota, który pomaga swojemu mało zamożnemu panu zdobyć bogactwo, a przy tym także rękę księżniczki. Interesująca opowieść o przyjaźni.

  1. Pinokio

To opowieść o drewnianej marionetce, która została wystrugana przez starszego i samotnego majstra, który pragnął mieć syna. Niespodziewanie drewniana zabawka ożyła zyskując przy tym ludzkie cechy. Niestety, w tym też wiele negatywnych i musi się nauczyć, jak odpowiednio postępować w życiu.

  1. Calineczka

Niezwykła historia napisana przez Hansa Christiana Andersena o maleńkiej dziewczynce, która przeżywa niezliczone przygody i próbuje znaleźć dla siebie miejsce.

Nagłówek H2: Baśnie dla dzieci, które szczególnie spodobają się chłopcom

1. Piotruś Pan

Niezwykle ciekawa historia o chłopcu, który nie chce dorastać i zabiera dzieci do magicznej krainy Nibylandii. To właśnie tam wspólnie przeżywają niezwykłe przygody. W baśni pojawia się wiele magicznych elementów.

2. Robin Hood

W tym przypadku jest to opowieść o legendarnym zbójcy, który okrada bogatych, żeby rozdać łupy biednym, walcząc tym samym o sprawiedliwość. Uczy dzieci wielu wartości.

3. Książę i Żebrak

To bardzo interesująca opowieść, której autorem jest Mark Twain. Mówi ona o historii dwóch podobnych chłopców, którzy zamienili się miejscami, czyli żebraka Toma oraz dziedzica tronu księcia Walii. To niezwykłe przygody młodych chłopców, które pokazują, że nie zawsze wyobrażenie o tym czego chcemy, okaże się dobre.

4. Król Maciuś I

Polska powieść Janusza Korczaka opisująca losy małego chłopca, który jest synem króla. Gdy jego rodzice umierają, on sam zostaje królem. Na samym początku pozostaje bardzo zależny od wszystkich ministrów, a także zasad dwornych, do tego traktuje się go jak rozpieszczonego malucha. Później rusza na front, aby walczyć i bardzo się zmienia, a przy tym bardzo dużo się uczy.

5. O rybaku i złotej rybce

Baśń ludowa braci Grimm. Opowieść o biednym rybaku, któremu pewnego razu udało mi się złowić złotą rybkę. Była to magiczna rybka, która spełniała życzenia i mówiła ludzkim głosem. Żona rybaka za każdym razem miała nowe życzenia dla rybki. Historia pokazuje ludzką chciwość i obrazuje, jak kończy się takie zachowanie.

Baśnie dla dziewczynek – księżniczki, wróżki i wiele więcej

1. Śpiąca królewna

Wzruszająca historia pięknej księżniczki, która została uśpiona przez złą wiedźmę przy pomocy zaklęcia. Czeka ona zatem na swojego wybawiciela, który się w niej zakocha i wyrwie ją ze snu.

2. Dziewczynka z zapałkami

To jedna z najpopularniejszych baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena. Opowiada o biednej dziewczynce, która wyjątkowo mroźnej zimy próbuje sprzedać zapałki na ulicy, marząc o lepszym życiu.

3. Księżniczka na ziarnku grochu

W tym przypadku mamy do czynienia z baśnią o księżniczce i księciu, który poszukuje żony. Jego matka wpada na pomysł, aby sprawdzić wrażliwość skóry przybyłej dziewczyny (co ma wskazywać na jej szlachetne pochodzenie) i wkłada pod jej materac ziarno grochu.

4. Mała Syrenka

Kolejna już baśń Andersena. Niezwykle piękna i wzruszająca opowieść o miłości, w której syrenka zakochała się w księciu. Przypadnie do gustu małym, jak i nieco starszym dziewczynkom.

5. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Wspólnie z dzieckiem przeniesiesz się do świata pięknej królewny, która ucieka ze swojego dworu przed złą macochą. Trafia do lasu, gdzie otrzymuje pomoc siedmiu krasnoludków, a następnie pokonuje złą królową, dzięki pomocy swoich przyjaciół.

Popularne baśnie dla dzieci, które warto znać – podsumowanie

Czytając ze swoim dzieckiem niezwykłe baśnie, uda się Wam przenieść w magiczny świat, ale także w ten sposób będziesz uczył malucha o ważnych w życiu każdego człowieka wartościach. Do tego miło spędzicie czas i zacieśnicie swoją więź. Zatem nie zwlekaj i już teraz uzupełnij domową kolekcję baśni o nowe sprawdzone propozycję i wspólnie z Twoją pociechą zacznijcie je czytać.

Podzielcie się też z nami swoimi ulubionymi propozycjami znanych bajek dla dzieci

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. Moje ulubione baśnie (a także mojej córki) to Śpiewająca Lipka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły