Dołącz do nas
Do góry

Czy moje dziecko ma talent?

  • 40
    Udostępnienia

Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i ekspertka Akademii 5.10.15. opowiada o tym, czym jest talent, jak go odkryć, wspierać i rozwijać. Czy postawa rodzica w tej kwestii może być niebezpieczna? Na co powinniśmy uważać? Jak mądrze towarzyszyć dziecku na drodze do odnalezienia talentu?

Każdy z nas może mieć talent – największym wyzwaniem dla rodzica jest go zaakceptować.

Każdy z nas ma swoje talenty, uzdolnienia czy szczególne predyspozycje. Jest jednak coś, co różni dzieci i dorosłych – ograniczenia, jakie nakładamy na siebie i na innych.

Kiedy ktoś zapyta Was: „Jaki talent ma Wasze dziecko?” – większość bez wahania wymieni co najmniej jeden obszar (muzyka, plastyka, matematyka, sport), jednak gdy zastanowimy się nad tym, jak my – rodzice, wspieramy nasze dzieci w rozwijaniu ich zdolności czy pasji, odpowiedź nie przychodzi tak łatwo. Bądźmy uważni i wrażliwi na nasze dzieci i ich potrzeby. Pozwalajmy im próbować, eksperymentować i uczyć się. Nikt z nas nie ma mocy rozdzielania talentów – pamiętajmy o tym, że talent dziecka wcale nie musi być marzeniem rodzica. Nie odmawiajmy dzieciom prawa do rozwoju w zgodzie ze sobą. Przed każdym rodzicem stoi ogromne wyzwanie wychowania dziecka: szczęśliwego, kochanego, świadomego swoich mocnych stron. To szalenie trudne szczególnie wtedy, gdy dziecko zaczyna przejawiać ukierunkowane zdolności. Sztuką jest je widzieć, a prawdziwym sukcesem wspierać dziecko w ich rozwijaniu.

Jest tylko jeden „przepis na talent” – pozwolić mu wzrastać i go zaakceptować. Bo to, co dla nas dorosłych bywa błahe i bez przyszłości, uskrzydla nasze dzieci.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.