Jak myć butelki dla niemowlaka?

W trosce o zdrowie maluszka każdy rodzic musi pamiętać o dokładnym umyciu butelki i przygotowaniu jej do karmienia niemowlaka. Dzięki odpowiednim akcesoriom myjącym z łatwością można wyczyścić ten produkt nawet z pozoru w trudno dostępnych obszarach. Warto też pamiętać o każdorazowym wyparzaniu butelek, w czym pomocny okaże się elektroniczny sterylizator. Dowiedzmy się zatem, jak dokładnie myć butelki niemowlęce!

Pierwsze wyparzenie butelki niemowlaka co warto wiedzieć?

Kupiłaś dla maluszka nową buteleczkę do karmienia? Zanim po raz pierwszy jej użyjesz, musisz pamiętać o jej dokładnym wyparzeniu. Warto podkreślić, że jest ono konieczne nawet w przypadku zapakowanych produktów dla niemowląt. Chociaż producenci akcesoriów niemowlęcych dbają o ich sterylność, kupiona butelka nigdy nie będzie w stu procentach jałowa. Wyparzanie powinno trwać około 15 minut — tyle wystarczy, aby pozbyć się z naczynia ewentualnych zanieczyszczeń. Jak zrobić to prawidłowo? Najlepiej po prostu włożyć butelkę niemowlaka do garnka z gotującą się wodą. Należy zadbać o to, aby była ona całkowicie zanurzona — pamiętaj, że woda szybko odparowuje, dlatego może być konieczne jej dolewanie.

Kiedy czyścić butelki dla niemowląt?

Zastanawiasz się, kiedy należy wyczyścić butelkę niemowlaka? Najlepiej od razu po skończonym karmieniu. Jeśli będziesz zwlekać z tą czynnością, pozostałości pokarmu szybko zaschną na ściankach butelki, a tym samym będziesz potrzebować więcej czasu na jej dokładne wymycie. Ponadto resztki mleka to pożywka dla bakterii, które mogą być bardzo niebezpieczne dla maluszka. Butelkę należy czyścić od razu także z innego względu — zaschnięty pokarm bardzo trudno się usuwa i zazwyczaj wymaga zastosowania odpowiednich akcesoriów do czyszczenia naczyń. Oczywiście może się tak zdarzyć, że z różnych powodów nie będziesz miała możliwości do natychmiastowego umycia butelki. W takim przypadku musisz pamiętać, aby chociaż zalać ją wodą — dzięki temu pozostałości po mleku nie przylgną do ścianek naczynia.

Przeczytaj również: Czkawka u niemowlaka – co robić?

Czym myć butelki dla niemowląt?

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że do mycia butelek niemowlęcych nie można stosować żadnych silnych detergentów. Nawet jeśli dobrze wypłuczesz buteleczkę po użyciu takiego specyfiku, istnieje ryzyko pozostawienia resztek chemii w zagłębieniach. Lepiej zatem postawić na delikatne środki czyszczące, takie jak zwykły płyn do mycia naczyń. Wystarczy zmieszać go z ciepłą wodą i za pomocą takiej mieszanki szybko pozbyć się pozostałości po mleku. Możesz też sięgnąć po specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia butelek dla niemowląt. Co zatem wybrać zamiast płynu do mycia naczyń? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zwykłego mydła. Należy również pamiętać, że butelki niemowlęce wymagają zastosowania specjalnych akcesoriów myjących. Zwykłą gąbką do naczyń nie uda Ci się dotrzeć do trudno dostępnych obszarów. Z tego powodu lepiej sięgnąć po zestaw szczotek do mycia butelek, a niekiedy także smoczków. W jego skład wchodzą szczotki z wymiennymi końcówkami, które można dopasować do specyficznego kształtu naczynia. Z ich pomocą z łatwością umyjesz nawet bardzo wąską szyjkę butelki. Oczywiście musisz pamiętać, aby akcesoria do mycia wyparzyć przed pierwszym użyciem. Po każdym zastosowaniu należy dokładnie wyczyścić szczoteczkę, aby pozbyć się z włosia pozostałości po pokarmie.

Czy butelki dla niemowląt można myć w zmywarce?

Zastanawiasz się, jak myć butelki dla niemowląt, aby zaoszczędzić swój czas? Najszybciej zrobisz to za pomocą zmywarki. Musisz jednak upewnić się, czy producent zaleca ten sposób czyszczenia, ponieważ nie każdą butelkę można mechanicznie wyczyścić. Pod tym kątem zalecamy produkty wykonane z wytrzymałego polipropylenu, które bez obaw można myć w zmywarce. Zazwyczaj zalecana temperatura mycia to około 60 stopni. Tutaj również ważne jest, aby nie stosować silnych detergentów. Po wyjęciu butelki ze zmywarki warto jeszcze raz ją przepłukać pod bieżącą wodą, a dopiero potem wyparzyć.

Sprawdź też: Jaką butelkę dla noworodka wybrać?

Czy butelki niemowlęcia należy parzyć po każdym użyciu?

W trosce o zachowanie sterylnych warunków podczas karmienia maluszka warto za każdym razem wyparzać buteleczkę. Nawet najdokładniejsze mycie może być niewystarczające, szczególnie jeśli nie zostało wykonane od razu po karmieniu. Jak wyparzać butelki dla niemowląt? Pod każdym karmieniu wystarczy włożyć je na kilka minut do garnka ze wrzątkiem. Cały proces nie musi trwać tak długo, jak w przypadku wyparzania butelek przed pierwszym użyciem — w zupełności wystarczą trzy minuty. Należy pamiętać, aby przeprowadzić wyparzanie przed samym karmieniem — tak, aby butelka zdążyła wystygnąć przed podaniem pokarmu dziecku. Wyparzanie zaleca się stosować do około 6. miesiąca życia maluszka. Dopiero po tym czasie naturalna flora bakteryjna jest w stanie ochronić układ pokarmowy dziecka przed bakteriami znajdującymi się na niewyjałowionej butelce.

To Cię może zainteresować: Jak odbijać noworodka?

Jak czyścić butelki dla niemowląt przy pomocy sterylizatora?

Jeśli chcesz uniknąć ciągłego wyparzania butelek dla niemowląt, możesz skorzystać z profesjonalnego sterylizatora. Takie urządzenia pozwalają szybko przygotować naczynie do karmienia dziecka. Warto podkreślić, że wiele z nich ma dodatkowe opcje, jak chociażby funkcję suszenia. Sterylizator pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także wodę — w jednym naczyniu możesz jednocześnie wyparzyć kilka butelek i smoczków. Jak czyścić butelki noworodka za pomocą takiego urządzenia? Zazwyczaj wystarczy wlać wodę do specjalnego pojemnika w sterylizatorze, umieścić w środku buteleczki i smoczki, a następnie włączyć sterylizację. W większości przypadków wystarczy kilkanaście minut, aby akcesoria niemowlęce zostały dokładnie wyparzone. Warto podkreślić, że sterylizator sprawdzi się także w przypadku gryzaków.

Chcesz szybko umyć butelkę swojego dziecka? Dzięki odpowiednim akcesoriom do czyszczenia, uda Ci się dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Funkcjonalne szczoteczki do butelek czekają na Ciebie w 5.10.15.! Zachęcamy również do zapoznania się z bogatą ofertą praktycznych butelek dla niemowląt, wśród których znajdziesz produkty przeznaczone także do mycia w zmywarce.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły