Dołącz do nas
Do góry

Jak sprawić, by moje dziecko było bardziej skoncentrowane?

Rozwój dziecka często nie jest usłany różami – zarówno dla niego, jak i zmartwionych rodziców. Prócz problemów związanych ze zmianami w ciele malucha, pojawiają się także problemy natury psychofizycznej, które mogą dziecko oraz jego rodziców frustrować. Najczęstszym zaburzeniem, które zauważają (czy słusznie – o tym później) dorośli, jest brak koncentracji swojej pociechy.

Nawet przy prostych zadaniach, nie wymagających wysokiego zaangażowania umysłu czy ciała, niektóre dzieci mają ogromne problemy z koncentracją, co prowadzi do braku powodzenia w codziennych działaniach. Objawia się to zwłaszcza przy różnego rodzaju ćwiczeniach szkolnych, a to może prowadzić do wielu niedogodności. Mama i tata często się zastanawiają: “dlaczego moje dziecko nie potrafi się skupić na dłużej niż kilka minut?”. Odpowiedź jest złożona, a działania w celu poprawy są uzależnione od przyczyny.

Problemy z koncentracją u dzieci – skąd się biorą?

Brak koncentracji u dziecka może występować z wielu powodów, które ciężko określić ot tak – w tym celu wymagana byłaby dłuższa obserwacja dziecka, rozmowa z nim i badania przeprowadzone przez lekarza. Przede wszystkim, należy jednak pamiętać, że dziecko to wciąż dziecko. Chociaż brzmi to prozaicznie, w tym zawiera się także istota problemu – maluch często jest rozkojarzony, bo jego umysł pracuje zupełnie inaczej niż osoby dorosłej. W tej fazie rozwoju mózgu ciężko jest skupić uwagę na dłużej niż 15-30 minut, czasami graniczy to wręcz z niemożliwością.

Należy także pamiętać, że skupienie nie jest powiązane z bezruchem. Czasami rodzice lub wychowawcy w przedszkolu wymagają od dzieciaków, by siedziały nieruchomo. Niestety, w wielu przypadkach nie ma to żadnego przełożenia na koncentrację uwagi. Niektórzy z nas są kinestetykami – najlepiej funkcjonują, zapamiętują i skupiają się, gdy są w ruchu.

Pamiętajmy więc, że brak koncentracji u dziecka nie musi wiązać się z jakimikolwiek zaburzeniami. Jeśli jednak sytuacja występuje nagminnie i przez dłuższy czas, można szukać innych przyczyn. Koncentracja uwagi na obiekcie lub zadaniu może być utrudniona przez wszelkiego rodzaju rozpraszacze. Elektroniczne urządzenia są idealnym przykładem – telewizor, komputer, tablet, telefon. I chociaż ciężko jest wyeliminować je z życia dziecka nawet od najmłodszych dni, można ograniczyć ich kontakt z tym do minimum, by nie zaburzały przepływu informacji z zewnątrz do dziecka. Badania jednogłośnie wskazują na takie urządzenia, jako potencjalne czynniki problemów z koncentracją.

Zanim zdiagnozujemy zaburzenie, warto przyjrzeć się także bezpośredniemu otoczeniu dziecka. Zaburzenia koncentracji mogą wynikać z urządzenia jego pokoju bądź całego mieszkania. Udowodniono, że jaskrawe kolory ścian mają negatywny wpływ na skupienie maluchów, które bardziej zwracają uwagę na otoczenie, niż zadanie lub przedmiot. Warto ściany pomalować na jasne, pastelowe kolory, zdjąć z nich plakaty, a z pokoju usunąć nadmiar kolorowych zabawek – poprawa koncentracji dziecka może wystąpić natychmiast.

Ćwiczenia na koncentrację, które pomogą dzieciom

Co jednak, jeśli wcześniejsze działania nie dają efektu, a nasza pociecha nadal cierpi na problemy z koncentracją? Istnieją sposoby, by wspólną pracą i dobrą zabawą wypracować dobre nawyki, pomagające w skupieniu się malucha. Przede wszystkim, zadbajcie o zdrową dietę oraz wysoką aktywność fizyczną dziecka. Również ćwiczenia na koncentrację mogą zdać egzamin na dłuższą metę.

Ćwiczenia na koncentrację uwagi można rozpocząć bardzo wcześnie – nawet u dzieci przed 12. miesiącem życia. Ich zabawy powinny być dopasowane do wieku – doskonale sprawdzi się tzw. garnuszek na klocuszek, czyli ćwiczenie polegające na dopasowywaniu kształtów klocków do dostępnych otworów. Jeśli to wychodzi dobrze, możecie spróbować także wyszukiwania takich samych elementów.

Dla starszych dzieci, ćwiczenia na koncentrację mogą być połączone z zapamiętywaniem. Doskonałym pomysłem będzie memory, czyli popularna gra polegająca na zapamiętywaniu odwróconych obrazków. Skupienie dziecka gwarantowane.

Wszelkie gry planszowe świetnie sprawdzą się jako ćwiczenia na koncentrację. Jeśli dziecko jest zbyt małe na szachy, można spróbować warcabów, gier karcianych i innych podobnych im typem zabawy. Tutaj warto rozważyć puzzle, które pobudzają także koordynację wzrokowo-ruchową.

Jedną z ulubionych zabaw, które mogą służyć jako ćwiczenia na koncentracją dla dzieci, jest “Detektyw”. Pokazujemy dziecku obrazek przez minutę i mówimy, by zapamiętało jak najwięcej szczegółów. Po upływie czasu obracamy obrazek i zadajemy pytania dotyczące jego szczegółów, a dziecko stara się odpowiedzieć.

Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia to tylko dodatek. Jeśli rzeczywiście problemy z koncentracją sięgają głębiej niż zwykłe dziecięce rozkojarzenie, powinniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, a następnie specjalistami. Nie zawsze skupienie malucha da się wypracować zabawami i grami.

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.