Jak ubierać dziecko w zależności od pory roku?

Świeżo upieczonych rodziców nurtuje wiele kwestii. Jedno z częstych pytań zadawanych położnym i lekarzom brzmi: jak ubierać dziecko w zależności od pory roku?

WIOSNA/LATO

W ciepłe pory roku ubranka naszych bąbli powinny być cienkie, przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów. Unikamy syntetycznych tkanin, które mogą spowodować podrażnienia, otarcia a nawet odparzenia tak delikatnej skóry .

Gdy nie ma wiatru, a daszek gondoli mamy postawiony, nie musimy zakładać dziecku czapeczki, ponieważ może zwiększyć to ryzyko przegrzania. Nie wolno zakładać na kaptur wózka pieluchy w celu osłonięcia niemowlaka przed słońcem. W takiej sytuacji temperatura wzrasta od kilku do kilkunastu stopni Celsjusza i może spowodować udar cieplny u malucha. Lepiej zainwestować w parasolkę i tym samym chronić naszego pasażera przed słońcem. W upalne dni unikamy długiego przebywania na zewnątrz. Wybieramy poranne i wieczorne godziny na spacery, kiedy nie ma już tak dużego nasłonecznienia. Starsze dzieci ubieramy wygodnie, aby nie krępować ich ruchów podczas zabawy. Pamiętajmy o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem SPF 50.

JESIEŃ/ZIMA

Jesienią i zimą stosujemy znaną wszystkim zasadę: „o jedną warstwę więcej niż dorosły”. Dla przykładu wyobraźmy sobie chłodny listopadowy dzień. My, dorośli jesteśmy ubrani w spodnie do kostek, bluzkę z długim rękawem i kurtkę. Nasz maluch podobnie. Dodatkowo, pod jego t-shirt zakładamy podkoszulkę. Nie zapominamy o ciepłych skarpetkach i bawełnianej czapeczce, aby nie przegrzewać główki brzdąca. Pociechę przykrywamy kocem, który również traktujemy jako dodatkową warstwę odzieży. Warto wyposażyć się w śpiworek do wózka, by chronić milusińskiego przed zimnem i wiatrem.

Dzieci korzystające z gondoli narażone są na większą utratę ciepła niż te, które już potrafią samodzielnie chodzić i biegać. Wobec starszaków  powyższa reguła nie sprawdzi się, ponieważ w czasie aktywności fizycznej nasz urwis spoci się i zwiększy to ryzyko przeziębienia.

Podstawową częścią jesienno-zimowej garderoby jest kombinezon. Jednoczęściowy lepiej sprawdzi się u noworodków i niemowląt, a u większych dzieci, które biegają, wygodniejszy będzie dwuczęściowy, ze spodniami na szelkach, które nie będą zsuwać się w takcie zabawy na śniegu. Należy pamiętać o rękawiczkach. Dla niemowląt z jednym palcem, a dla roczniaka i kilkulatków mogą być pięciopalczaste. Ważne, aby były wygodne i nieprzemakalne.

Najbardziej wiarygodne miejsca  na ciele dziecka do sprawdzenia temperatury i ocenienia czy jest mu ciepło to kark i klatka piersiowa. Unikamy sprawdzania na rączkach i nóżkach.

Autorka tekstu: Katarzyna Orawiec – Rymszewicz – położna z powołania i zamiłowania.

Jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Położnictwa. Uczestniczka wielu kursów z zakresu wiedzy o położnictwie i ginekologii. Na co dzień praktykuje w szpitalu oraz jako położna środowiskowa. W Vertimed+ prowadzi zajęcia edukacyjne dla kobiet ciężarnych i ich partnerów, aby mogli pewnym krokiem wejść w rolę rodzica. Z przyjemnością pokaże i opowie świeżo upieczonym rodzicom jak według obecnych standardów pielęgnować maluszka, a młodej mamie zadbać o prawidłowy przebieg połogu.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły