Dołącz do nas
Do góry

Międzynarodowy Dzień Rodziny

15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny, święto to zostało ustanowione 20 września 1993 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem obchodów jest pogłębienie świadomości społeczeństwa o wszystkich trudnościach, z jakimi muszą stawić czoła współczesne rodziny. To także wspaniała okazja do przypomnienia sobie, jak ważna jest rodzina i do podziękowania za obecność swoim najbliższym – dzieciom, rodzicom, rodzeństwu, dziadkom. To właśnie rodzina jest kręgiem, zarówno społecznym, jak i osobistym, to w niej wychowują się i dorastają dzieci, czerpiąc z niej wyznawane w dorosłym życiu wartości, wzorce zachowań i styl życia.

W obecnej sytuacji przez ostatnie 2 miesiące prawdopodobnie większość rodzin spędziło ze sobą więcej czasu niż kiedykolwiek, ponieważ całość życia toczy się w domu – zdalna praca, e-szkoła. Taka codzienna wspólna obecność pozwala rodzinom zbliżyć się do siebie jak nigdy, pozwala dostrzec najfajniejsze cechy współdomowników, czasem może nawet lepiej się poznać, ponieważ dotychczas w codziennej gonitwie pomiędzy pracą, a domem, szkołą, a zajęciami dodatkowymi i pracami domowymi zapewne nie raz brakowało czasu na dłuższe rozmowy w pełnym skupieniu lub codzienne wieczory filmowe lub rozgrywki gier planszowych. Teraz czasu na zacieśnianie więzi rodzinnych jest pod dostatkiem i nie można tego zmarnować.

Dodatkowo ostatni czas okazał się dla rodzin także nie lada wyzwaniem, ponieważ z częścią rodziny został utrudniony kontakt z racji wprowadzonych obostrzeń. W trosce o bezpieczeństwo najstarszych członków rodziny, zaprzestaliśmy kontaktów bezpośrednich. Spotkania rodzinne zostały zastąpione przez rozmowy telefoniczne i wideorozmowy, a one odbywane nawet raz w tygodniu pozwalają zmniejszyć uczucie osamotnienia i dają poczucie, że nadal w jakimś stopniu uczestniczy się w życiu rodziny. Dlatego należy pamiętać o byciu w stałym kontakcie ze swoimi najbliższymi, bo przecież dziadkowie nadal chętnie chcą uczestniczyć w życiu wnucząt, zatem warto organizować np. rodzinne gry słowne przez internet lub dać możliwość dziadkom w pomocy najmłodszym w odrabianiu zadań domowych lub czytaniu im bajek na dobranoc, a to wszystko może się przecież odbyć za pośrednictwem np. Skypa. Tak spędzony czas dla obu stron może okazać się satysfakcjonujący.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.