Międzynarodowy Dzień Rodziny

15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny, święto to zostało ustanowione 20 września 1993 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem obchodów jest pogłębienie świadomości społeczeństwa o wszystkich trudnościach, z jakimi muszą stawić czoła współczesne rodziny. To także wspaniała okazja do przypomnienia sobie, jak ważna jest rodzina i do podziękowania za obecność swoim najbliższym – dzieciom, rodzicom, rodzeństwu, dziadkom. To właśnie rodzina jest kręgiem, zarówno społecznym, jak i osobistym, to w niej wychowują się i dorastają dzieci, czerpiąc z niej wyznawane w dorosłym życiu wartości, wzorce zachowań i styl życia.

W obecnej sytuacji przez ostatnie 2 miesiące prawdopodobnie większość rodzin spędziło ze sobą więcej czasu niż kiedykolwiek, ponieważ całość życia toczy się w domu – zdalna praca, e-szkoła. Taka codzienna wspólna obecność pozwala rodzinom zbliżyć się do siebie jak nigdy, pozwala dostrzec najfajniejsze cechy współdomowników, czasem może nawet lepiej się poznać, ponieważ dotychczas w codziennej gonitwie pomiędzy pracą, a domem, szkołą, a zajęciami dodatkowymi i pracami domowymi zapewne nie raz brakowało czasu na dłuższe rozmowy w pełnym skupieniu lub codzienne wieczory filmowe lub rozgrywki gier planszowych. Teraz czasu na zacieśnianie więzi rodzinnych jest pod dostatkiem i nie można tego zmarnować.

Dodatkowo ostatni czas okazał się dla rodzin także nie lada wyzwaniem, ponieważ z częścią rodziny został utrudniony kontakt z racji wprowadzonych obostrzeń. W trosce o bezpieczeństwo najstarszych członków rodziny, zaprzestaliśmy kontaktów bezpośrednich. Spotkania rodzinne zostały zastąpione przez rozmowy telefoniczne i wideorozmowy, a one odbywane nawet raz w tygodniu pozwalają zmniejszyć uczucie osamotnienia i dają poczucie, że nadal w jakimś stopniu uczestniczy się w życiu rodziny. Dlatego należy pamiętać o byciu w stałym kontakcie ze swoimi najbliższymi, bo przecież dziadkowie nadal chętnie chcą uczestniczyć w życiu wnucząt, zatem warto organizować np. rodzinne gry słowne przez internet lub dać możliwość dziadkom w pomocy najmłodszym w odrabianiu zadań domowych lub czytaniu im bajek na dobranoc, a to wszystko może się przecież odbyć za pośrednictwem np. Skypa. Tak spędzony czas dla obu stron może okazać się satysfakcjonujący.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły