Ranking najciekawszych aplikacji dla dzieci

Kolejny lekko kontrowersyjny, acz nieunikniony, temat przed nami. Czemu nieunikniony? Bo nie ma sensu uciekać przed prawdą – żyjemy w cyfrowym świecie, a nasze dzieci radzą sobie z obsługą smartfonów i tabletów lepiej niż z jedzeniem sztućcami. Możemy próbować z tym walczyć i zdecydowanie powinniśmy kontrolować czas, jaki maluchy spędzają przed ekranami, ale nie ukrywajmy, że technologia i mobilne aplikacje nie ratują nas, rodziców, w wielu podbramkowych sytuacjach. Kiedy już przychodzi kryzysowa chwila i decydujemy się na to ostateczne rozwiązanie, warto być spokojnym o wybór mądrych i rozwijających gier. I tu właśnie wkracza nasz mini ranking, czyli nasze TOP 5:

  1. Paper.io 2
Aplikacja Paper.io 2

Nazywana przez Teo „kostką slime” (z absolutnie nieznanych mi przyczyn) gra polega na poruszaniu małym klockiem i zajmowaniu pola. W tym przeszkadzają nam oczywiście inni gracze, których możemy eliminować najeżdżając na ich teren. Jest prosta, a rozgrywki trwają krótko, więc łatwo powiedzieć nieletniemu użytkownikowi telefonu, że po następnej rundzie koniec zabawy. Największe zagrożenie? Wciąga również dorosłych.

2. Kolorowanki

Aplikacja Kolorowanki

Ze wszystkich gier dostępnych na AppStorze moja córka ukochała sobie właśnie tę, o wszystko mówiącej nazwie. W podstawowej darmowej wersji mamy dostępnych 15 rysunków zwierząt, płatna powiększona jest o podwodne kreatury, dinozaury, kosmitów, pojazdy, księżniczki i roboty. Duży wybór narzędzi do kolorowania pozwala dokładnie wszystko pomalować (moja Luna jest absolutną perfekcjonistką, gdy przychodzi do takich tematów), nawet młodszym dzieciom, o mniejszych umiejętnościach motorycznych.

3. Kangi Club

Aplikacja Kangi Club

Aplikacja dedykowana przede wszystkim uczniom szkół Helen Doron (na podstawie indywidualnego loginu i hasła otrzymują oni dostęp do wszystkich gier i materiałów audio-video ze swojego kursu), ale posiadająca bardzo bogatą ofertę darmowych materiałów dla wszystkich zainteresowanych. To mój faworyt, bo kiedy daję ją młodzieży, moje sumienie wydaje się być odrobinę czystsze – w końcu w trakcie stukania w ekran uczą się angielskiego.

4. Lego Juniors

Aplikacja Lego Juniors

Teo, jako totalny i absolutny fan Lego, kazał mi wymienić tutaj wszystkie z 10 gier i aplikacji Lego, jakie mamy ściągnięte, ale mimo wszystko postanowiłam się ograniczyć do jednej. Przyjemna, kolorowa, prosta – zero pościgów, zabijania i frustracji. Idealna dla każdego małego konstruktora.

5. Literki PL

Aplikacja Literki PL

Mając na stanie młodego człowieka, który nauczył się czytać i domaga się rozszyfrowywania absolutnie każdego napisu, na który natkną się jego oczy, nie było innej możliwości niż znalezienie aplikacji wspomagającej naukę liter i czytania. Grafika nie jest może najpiękniejsza, ale na pewno skutecznie spełnia swoją funkcję. Dziecko utrwala sobie wygląd litery, a dzięki sympatycznemu lektorowi uczy się też łączenia poszczególnych liter w wyrazy.

Proszę, oto nasi faworyci, ale ciekawych aplikacji jest o wiele, wiele więcej. Nie jestem fanką nieograniczonego dostępu do smartfona ani wychowywania wyłącznie w płaskim świecie telewizji i gier, ale staram się też nie demonizować tego, co otacza i będzie otaczać nasze dzieci. Lubimy wchodzić w dyskusje dotyczące tego jak „kiedyś to było lepiej”, bo przez cały dzień biegaliśmy po podwórku z poobdzieranymi kolanami, ale niezależnie od naszych tęsknot, świat się zmienił. Postarajmy się uczyć nasze dzieci życia właśnie w takiej rzeczywistości, a jeśli nauka ta oparta będzie przede wszystkim na zdrowym rozsądku, to na pewno nic złego się nie stanie. I to nawet jeśli pozwolimy dziecku pogapić się w telefon przez godzinę 😉

tymańska

Maria Natalia Tymańska,

matka dwójki dzieci, trzyletniej Luny i pięcioletniego Teo; autorka książki „#MAMA. Nieperfekcyjny nieporadnik”, blogerka parentingowa, a na co dzień właścicielka szkoły języka angielskiego dla dzieci.

Maria Natalia Tymańska,

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły