Sucha skóra u niemowlaka – jakie są jej przyczyny? Czym ją smarować?

Sucha skóra u niemowlaka to jeden z objawów, które zawsze budzą spory niepokój. Maluszek może odczuwać nie tylko znaczny dyskomfort, ale w najbardziej przykrych przypadkach – nawet ból albo pieczenie. Nie potrafi przy tym powiedzieć, co mu dolega, więc opiekunowie nie zawsze potrafią samodzielnie ocenić, jak dziecko się czuje. Warto jednak wiedzieć, że to dość popularny kłopot, który wynika z wielu łatwych do usunięcia przyczyn. Wyjaśniamy, skąd bierze się sucha skóra u dziecka, a także jakie kosmetyki stosować i kiedy warto udać się z maluchem do lekarza.

Sucha skóra u dziecka – przyczyny

Noworodki i niemowlęta mają dużo cieńszą skórę niż osoby dorosłe, co przekłada się na jej większą wrażliwość oraz podatność na różnego rodzaju uszkodzenia, w tym przesuszenie. W dalszym ciągu kształtuje się naturalna bariera lipidowa dziecka – to pojęcie, które warto poznać, by zrozumieć, skąd w większości przypadków bierze się sucha skóra u niemowlaka. Bariera ta jest często porównywana do płaszcza ochronnego, który otula naskórek i zabezpiecza go przed dostawaniem się w głąb skóry bakterii, substancji chemicznych, promieni słonecznych, alergenów i innych szkodliwych dla niej czynników. Chroni ją również przed utratą wody. „Tarcza” lipidowa składa się z ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych oraz ceramidów.

Podstawową przyczyną suchej skóry u dziecka jest zatem słaba bariera lipidowa. Warto jednak zastanowić się, co w sposób bezpośredni mogło doprowadzić do jej przesuszenia u Twojego maluszka – czyli który czynnik szkodliwy przebił się przez tę nie do końca wykształconą ochronę. Tutaj możliwości jest sporo, a do najczęstszych należą:

  • Stosowanie zbyt silnych środków myjących – w przypadku niemowląt należy stosować wyłącznie delikatne emulsje do ciała oznaczone przez producenta jako bezpieczne dla ich wieku. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki dla dzieci mające pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
  • Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne – dzieci do 6. miesiąca życia nie powinny być w ogóle „wystawiane” na słońce, szczególnie że do tego samego okresu nie zaleca się stosowania kremów z filtrem SPF.
  • Stosowanie kremów z filtrem SPF – z czego wynika fakt, że dermatolodzy nie zalecają stosowania u dzieci do 6. miesiąca życia kremów z filtrem SPF? Właśnie z nie do końca uformowanej bariery lipidowej, przez którą do głębokich warstw skóry mogą się przedostawać składniki kremu.
  • Wysoka temperatura – gdy na zewnątrz albo w mieszkaniu jest bardzo ciepło, lub dziecko jest ubrane za grubo w stosunku do pogody, maluszek będzie się nadmiernie pocić, a tym samym tracić wodę. To samo dotyczy gorączki.
  • Klimatyzacja, nawiew lub niska temperatura – działanie klimatyzacji lub wentylacji, a także chłód i mrozy sprawiają, że powietrze staje się suche. To z kolei utrudnia naturalne nawilżanie skóry maluszka (ale również osób dorosłych!).
    • Poza wyżej wymienionymi czynnikami zewnętrznymi istnieją też chorobowe przyczyny suchej skóry u dziecka. O ile z tymi pierwszymi można łatwo poradzić sobie samemu, o tyle suchość będącą objawem choroby należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem pediatrą. Możliwe dolegliwości zdrowotne, które będzie zwiastować bardzo sucha skóra u niemowlaka, to między innymi:
  • Fizjologiczne łuszczenie się skóry – to na szczęście zjawisko całkowicie naturalne i niewymagające interwencji lekarza. Wynika z maceracji, czyli „rozmoczenia” skóry dziecka w życiu płodowym; ta później staje się sucha i zaczyna się łuszczyć, po czym problem zanika.
  • Atopowe zapalenie skóry – objawiające się nie tylko suchością skóry, ale również jej zaczerwienieniem, pieczeniem i świądem, a także występowaniem pęcherzyków. AZS to dolegliwość, która wymaga konsultacji z dermatologiem.
  • Łuszczyca – czyli przewlekła choroba zapalna skóry, która występuje u niemowląt stosunkowo rzadko (u ok. 4% dzieci poniżej 2 roku życia). Jej charakterystyczne objawy to mocne przesuszenie skóry dziecka, pogrubienie naskórka i występowanie twardych, płaskich, łuszczących się łusek. W przypadku ich zauważenia u dziecka należy skontaktować się z lekarzem.

Sucha skóra u dziecka – jakie kosmetyki stosować?

  • Gdy sucha skóra u dziecka nie jest wynikiem choroby, to z problemem można uporać się samodzielnie. Wystarczy wówczas prawidłowa pielęgnacja, czyli przede wszystkim odpowiednie nawilżanie delikatnej skóry oraz łagodzenie podrażnień. Bardzo ważny będzie dobór kosmetyków – muszą być odpowiednio delikatne, hipoalergiczne oraz pozbawione substancji zapachowych i barwników, a najlepiej certyfikowane. A zatem czym smarować suchą skórę u dziecka? Sprawdzą się:
  • Nawilżający balsam do ciała – np. multifunkcyjny balsam z 3. ekstraktami z awokado marki Mustela, który nie tylko silnie nawilża skórę maluszka, ale również łagodzi podrażnienia, odżywia przesuszone obszary i zapewnia ochronę do 24 godzin.
  • Oliwka do ciała – np. odpowiednia dla maluszków od 1. dnia życia, szybko wchłaniająca się oliwka marki Johnson’s.
  • Emolientowy żel do mycia – np. odżywczy żel do mycia z naturalnym organicznym olejkiem z awokado marki Mustela.
  • Olejek do kąpieli – np. odżywcza śmietanka do kąpieli marki Momme, która silnie nawilża i łagodzi suchą skórę, bezpieczna również dla zmian atopowych.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły