Co daje joga i jak zacząć ćwiczyć?

Żyjesz w ciągłym biegu i nieustannym stresie? Zresetuj się – pozwól sobie na przerwę w codziennym pędzie, obowiązkach i wszystkim tym, co niekiedy Cię przytłacza. I w końcu – naucz się odpoczywać i myśleć o sobie. Jeśli szukasz sposobu na rozluźnienie się i wyciszenie, koniecznie pomyśl o jodze. To sprawdzony sposób na poprawienie ogólnego samopoczucia i zyskanie energii do działania. Wbrew pozorom, by zacząć, nie potrzeba wiele – wystarczą dobre chęci, odpowiedni strój oraz mata do ćwiczeń.

Czym jest joga?

Wielu praktyków uważa, że joga to nauka szukania równowagi w życiu. Wywodzi się ze starożytnych Indii i w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością u osób, które szukają sposobu na rozwój fizyczny i duchowy. Charakterystyczne pozycje typowe dla jogi to tzw. asany – każda wsparta jest odpowiednią techniką oddechową (tzw. pranayama) i pozytywnie wpływa na zdrowie oraz ogólne samopoczucie.

Co daje joga?

Joga cieszy się coraz większą popularnością m.in. z uwagi na swoje liczne zalety. Przede wszystkim tak samo jak każda inna aktywność fizyczna poprawia kondycję oraz ogólną wydolność organizmu. Dzięki regularnym ćwiczeniom zauważysz także, że Twoje ciało stanie się elastyczniejsze i silniejsze. Co więcej, z czasem zyskasz większą świadomość własnego ciała, a także opanujesz techniki lepszego oddychania – jego rytm jest bowiem jednym z kluczowych elementów jogi. W rezultacie, nauczysz się lepiej relaksować, odpoczywać i cieszyć przyjemnym uczuciem uspokojenia oraz błogiego wyciszenia. Podczas zajęć – zwłaszcza prowadzonych przed doświadczonych trenerów – nauczysz się skupiać na sobie i swoim progresie, bez koncentrowania się na myśleniu o codziennych troskach i problemach.

Co jeszcze daje joga?

  • Wzmocnienie mięśni – asany mają różny poziom trudności przy czym niektóre wymagają angażowania większych grup mięśni. Zastygając w danej pozycji, mięśnie napinają się, wzmacniają, a niekiedy nawet i rozbudowują (zwłaszcza przy intensywnych i bardziej zaawansowanych sekwencjach).
  • Pozytywne zmęczenie – joga to idealny pomysł na poranną aktywność. Przed wyjściem do pracy zarezerwuj sobie około 40-50 minut na ćwiczenie asan. Po takiej aktywności Twój mózg dostanie zastrzyk pozytywnej energii, a Ty będziesz gotowa do działania jeszcze bardziej, niż po wypiciu filiżanki kawy.
  • Lepsza postawa ciała – zdarza Ci się garbić? Dzięki jodze poprawi się pozycja Twojego ciała. Regularne wykonywanie rozmaitych ćwiczeń i powtórzeń asan skutecznie poprawia wygląd całej sylwetki. Joga wzmacnia kręgosłup i zwiększa przepływ krwi w całym ciele, pomaga redukować ból pleców, szyi, barków i ćwiczyć wyprostowaną postawę ciała.
  • Większy spokój – życie zawodowe daje Ci w kość? Joga pomoże Ci zmniejszyć stres, z którym zmagasz się na co dzień. Poczujesz zarówno fizyczne, jak i psychiczne rozluźnienie, wewnętrzną równowagę i zaczniesz bardziej obiektywnie patrzeć na wszystko, co dzieje się wokół Ciebie. Joga może być też świetnym sposobem, by zapanować nad stresem czy nerwicą. Musisz jednak pamiętać, że liczy się systematyczność ćwiczeń.

Joga – jak zacząć?

Na dobry początek przygody z jogą wystarczą Ci 3 rzeczy: dobre chęci, mata do ćwiczeń oraz wygodne ubranie. Warto postawić na komfortowe spodnie i legginsy do ćwiczeń, które nie będą krępowały ruchów. Nie zważaj na to, ile masz lat czy jaką masz kondycję – joga jest dla każdego!

Ćwiczenia wykonuj boso – nie potrzebujesz zatem żadnego specjalistycznego obuwia. Staraj się także skupiać na prawidłowym oddychaniu oraz technice wykonywanych ruchów (odrzuć myśli kłębiące się wokół codziennych obowiązków). Staraj się wszystkie ćwiczenia powtarzać dokładnie, koncentrując się zwłaszcza na szczegółach. Jeśli jeszcze nigdy nie miałaś okazji ćwiczyć jogi, na początek zapisz się na przynajmniej kilka zajęć do doświadczonego mistrza jogi, który zwróci uwagę na detale, pomoże Ci dokładniej wykonywać wszystkie asany i wyjaśni ewentualne wątpliwości.

Jak często ćwiczyć? To kwestia bardzo indywidualna. Możesz ćwiczyć raz – bez wątpienia wpłynie to korzystnie na Twoją kondycję psychiczną i fizyczną, ale możesz też trenować codziennie. Częstotliwość dostosuj do swoich możliwości i preferencji. Optymalny czas trwania jednej sesji to 40 minut.

Przeczytaj również nasz artykuł o sposobach na relaks, które podobnie jak joga, pomogą Ci się wyciszyć i zadbać o swój komfort psychiczny.

Joga – akcesoria

Jakie akcesoria przydadzą Ci się do jogi?

  • Mata do jogi

Najlepsza będzie antypoślizgowa i dość gruba (wówczas posłuży Ci też do innych ćwiczeń). Jej długość dobierz odpowiednio do swojego wzrostu – musisz mieć możliwość swobodnego położenia się na niej w taki sposób, by żadna część ciała nie wystawała poza matę. Jeśli planujesz zabierać matę ze sobą, wybierz model możliwie jak najlżejszy.

  • Strój do jogi

Wygodny T-shirt i legginsy do jogi to dwie niezbędne rzeczy, które musisz mieć podczas ćwiczeń. Strój nie powinien ograniczać Twoich ruchów. W poszukiwaniu czegoś w sam raz dla siebie koniecznie zajrzyj do sekcji z damską odzieżą sportową.

  • Koło do jogi

Koło do jogi to stosunkowo nowy gadżet do wykonywania rozmaitych pozycji rozluźniająco-wzmacniających. Za sprawą takiego koła doskonale rozciągniesz i wymasujesz kręgosłup, a także pobudzisz układ nerwowy.

  • Kostki korkowe/klocki

Kostki, klocki, cegły – to niezbędne akcesorium dla każdego amatora jogi. Takie kostki przydadzą się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym osobom. Stanowią bezcenne wsparcie w trakcie wykonywania pozycji, przy których trudno jest zachować stabilność i konieczna jest większa elastyczność ciała.

  • Pasek do jogi

Niewielki, wytrzymały pasek jest doskonałym wyborem zarówno na początku, jak i już w trakcie długiej przygody z jogą. Zapewnia wsparcie oraz utrzymanie właściwej pozycji podczas wykonywania różnych pozycji. Dzięki niemu możliwe jest także poszerzenie zakresu ruchów – możesz stopniowo odkrywać coraz to nowsze, bardziej skomplikowane asany.

Jeśli nie chcesz kupować pojedynczych akcesoriów do jogi, możesz postawić na wygodne rozwiązanie, jakim jest gotowy zestaw z matą, kostkami oraz paskiem do jogi. Te i inne akcesoria znajdziesz w kategorii z artykułami sportowymi w naszym sklepie internetowym.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły