Dołącz do nas
Do góry

Sposoby na relaks

Macie swoje sprawdzone sposoby na relaks? Jak radzicie sobie ze stresem? Czy uczycie swoje dzieci zdrowych metod relaksowania się? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliście negatywnie, dzisiejszy tekst jest dla Was. Poświęciliśmy go tematyce relaksu i sposobów na radzenie sobie ze stresem w domowym zaciszu.

Aktywność fizyczna

Wszyscy wiemy, że uprawianie sportu sprawia, że nasz mózg produkuje endorfiny, które są hormonem szczęścia, a jednak wiele osób wybiera brak aktywności. To nie jest dobry pomysł! Zdecydujmy się na ćwiczenia w domu (np. rozciągające) czy jogę. Spokojnie możemy je wykonywać w domowym zaciszu. Z pomocą mogą nam przyjść treningi dostępne np. na YouTube.

Medytacja

Jej działanie odstresowujące jest potwierdzone naukowo. Jeśli nigdy nie mieliście z nią do czynienia, może to dobry moment, żeby zacząć? Na początku niech to będzie nawet 10 minut, ale dajcie jej szansę, naprawdę warto! Jeśli nie macie pojęcia jak to zrobić, dostępne są najróżniejsze aplikacje, a także medytacje prowadzone dostępne online.

Techniki oddechowe

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pomocny może być oddech, a przecież jest on podstawą naszej egzystencji! Prawidłowe oddychanie ma wpływ na nasze zdrowie i nastrój. Skorzystajmy z jego mocy. Możecie spróbować z metodą 4-7-8: najpierw wypuście przez usta całe powietrze, które macie w płucach, a następnie zamknijcie usta i zróbcie wdech nosem licząc w myślach do 4. W kolejnym kroku wstrzymajcie oddech odliczając w głowie do siedmiu. Na koniec zróbcie wydech przez usta, licząc przy tym do ośmiu. Wykonaj cztery takie serie. Ta technika może się okazać przydatna także, jeśli jest Wam trudno zasnąć. Oddech jest potężnym źródłem zdrowia i spokoju.

Kąpiele

Kąpiele w wannie są bardzo relaksujące i pozwalają oderwać się od niechcianych czy trudnych myśli. Warto dodać do wody olejki eteryczne o specyficznych właściwościach (np. lawenda działa uspokajająco i przeciwwirusowo,  eukaliptus antybakteryjnie i antywirusowo, a rozmaryn wskazany jest przy depresji, wzmożonym napięciu psychicznym i stresie). Będzie Wam jeszcze milej, jeśli puścicie sobie spokojną muzykę w tle i zapalicie świece.

Aktywności kulturalne

W internecie dostępnych jest legalnie wiele filmów, seriali, książek i audiobook’ów- zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Spędzanie całego dnia przed ekranem nie jest oczywiście dobrym pomysłem, dlatego starajmy się równoważyć aktywności domowe (jak gotowanie, sprzątanie, zabawa z dziećmi, sport) z oglądaniem filmów i seriali. Czytajmy książki, teraz możemy nadrobić wszelkie zaległości.

Wszystkie powyższe czynności możecie robić wspólnie ze swoimi dziećmi!

 

 

Dołącz do dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Aktualności

Copyright © 2017 - 2018 Akademia 5.10.15. Wszelkie prawa zastrzeżone.