Jak dbać o siebie w ciąży? Zadbaj o zdrowie i ciało!

Moment, gdy dowiadujesz się o ciąży, może być pełen wielu intensywnych uczuć. Bywa, że ogromnej ekscytacji towarzyszy także niepokój. Na szczęście istnieje wiele sposobów zaopiekowania się sobą i zmniejszenia poziomu lęku w tym szczególnym czasie. Podpowiadamy, jak dbać o siebie w ciąży, by zapewnić sobie i rozwijającemu się płodowi komfort i optymalne warunki. W końcu szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

W ciąży zadbaj przede wszystkim o swoje zdrowie

Ciąża to stan, w którym Twoja odpowiedzialność nie dotyczy już wyłącznie Ciebie. Zaczynasz odpowiadać także za małego człowieka, który rozwija się wewnątrz Twojego brzucha. Dlatego dbanie o siebie w czasie ciąży jest szczególnie istotne i warto zwrócić uwagę na sposób odżywiania, pracy, aktywności i higieny ciała.

Przy prawidłowym przebiegu ciąży i braku przeciwwskazań, kobieta spodziewająca się dziecka może kontynuować aktywność zawodową, o ile nie pracuje w warunkach szkodliwych, a wykonywana praca nie obciąża jej psychicznie ani fizycznie. Należy jednak zapewnić sobie odpowiednią ilość odpoczynku i snu. Jeśli pracujesz jednak w uciążliwych warunkach i wolisz w tym czasie poświęcić więcej czasu samej sobie, możesz także skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.

Poza ograniczeniem sytuacji stresowych i nadmiernego wysiłku, istotna jest również aktywność fizyczna o niewielkim lub umiarkowanym stopniu intensywności (o ile lekarz nie odnotuje przeciwwskazań). Doskonałe będą spacery na świeżym powietrzu, pływanie, spokojne ćwiczenia czy joga dla ciężarnych. Taka aktywność poprawia krążenie, dotlenia organizm, zwiększa odporność i reguluje pod kątem emocjonalnym.

Dbanie o siebie w czasie ciąży to oczywiście także odpowiednie odżywianie i suplementacja. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł Suplementacja i odżywianie kobiet w ciąży.

Jak dbać o skórę i ciało w ciąży?

W ciąży zmienia się nie tylko kształt ciała, ale także i wygląd skóry. Może być ona bardziej sucha czy wrażliwa na podrażnienia niż dotychczas. Dzieje się tak z uwagi na zwiększoną produkcję estrogenu, który może reagować niekorzystnie nawet na kosmetyki, które wcześniej były tolerowane dobrze. Sytuacją, która może wiele zmienić, jest właśnie ciąża. Jak dbać o skórę w tym czasie?

Jeśli dotychczas stosowane kosmetyki nie powodują podrażnień, możesz zostać przy swoich ulubionych kremach, balsamach, peelingach czy innych produktach do pielęgnacji i higieny. Odstawić jednak należy kosmetyki z retinoidami czy kremy i maści lecznicze z antybiotykami. Sprawdź, jakie kosmetyki dla kobiet przygotowaliśmy w naszej ofercie.

W codziennej pielęgnacji należy unikać także gorących kąpieli w wannie. Woda o temperaturze wyższej niż 38 st. C może powodować zaburzenia krążenia krwi i prowadzić do omdleń. W czasie gorącej kąpieli może też dojść do odklejenia się łożyska.

Jak dbać o brzuch w ciąży?

Skóra na brzuchu może wydaje się najbardziej problematycznym obszarem, z uwagi na to, że rosnący brzuch dość intensywnie rozciąga jej tkanki i uszkadza włókna kolagenu i elastyny. Stąd wiele ciężarnych obawia się w tym miejscu rozstępów.

Czy można zapobiec ich powstawaniu? Nie ma niestety skutecznego sposobu, który gwarantowałby, że rozstępy się nie pojawią, ponieważ skłonność do ich powstawania jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli więc nasza mama zmagała się z rozstępami po ciąży, z dużym prawdopodobieństwem także i my będziemy mieć ten problem. Jak w takim razie dbać o skórę brzucha w ciąży? Ryzyko pojawienia się rozstępów można nieco zmniejszyć, jeśli od początku ciąży będziesz stosować kremy uelastyczniające, dedykowane ciężarnym. Części ciała, które warto nimi smarować, to także piersi, uda i pośladki.

Jak o siebie dbać w ciąży nie tylko skóra wymaga uwagi

Jak dbać o urodę w ciąży? Pielęgnacja ciała w ciąży nie kończy się tylko na skórze. Uwagi wymaga także twarz, włosy, okolice intymne oraz zęby. Podpowiadamy, jak o nie zadbać.

Jak dbać o twarz w ciąży?

Dobry wygląd cery w ciąży wynika z tego, że organizm magazynuje wodę w tkankach i “wypycha zmarszczki”. Tak więc pielęgnacja nie różni się zbyt wiele od tej, którą stosujemy przed ciążą. Na co dzień wystarczy dobrze nawilżać, odżywiać i stosować kremy z filtrami, aby zapobiec przebarwieniom.

Jak dbać o włosy w ciąży?

Ciąża to czas, gdy wiele kobiet może cieszyć się gęstymi, błyszczącymi i pięknie uniesionymi włosami. W pielęgnacji nie warto eksperymentować z nowościami, najlepiej stosować to, co sprawdzało się dotychczas. Mogą to być szampony, odżywki czy maski do włosów. Istotne jest, by ich skład pozbawiony był ftalanów.

Jak dbać o higienę intymną w ciąży?

W ciąży należy zwracać szczególną uwagę na higienę intymną. Dużo łatwiej w tym okresie o infekcje, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie ciężarnej i płodu. Dlatego zalecane jest podmywanie się dwa razy dziennie łagodnym środkiem myjącym i stosowanie bielizny wykonanej z oddychających tkanin.

Jak dbać o zęby w ciąży?

Ponieważ ciąża zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł, planując ją, najlepiej udać się do stomatologa, by wyleczyć wszystkie ubytki. W czasie ciąży należy myć zęby standardowo, używając miękkiej szczoteczki, łagodnej pasty i pozbawionego alkoholu płynu do płukania jamy ustnej.

Dbanie o siebie w ciąży podsumowanie

To już wszystkie nasze porady dotyczące dbania o swoje zdrowie i ciało w ciąży. Najważniejsze w tym czasie jest, by otoczyć siebie i swoje ciało szczególną troską dobrze się odżywiać i zapewnić sobie zbilansowaną, zdrową dietę, nie forsować organizmu, dużo odpoczywać. I cieszyć się oczekiwaniem na maluszka w atmosferze pozbawionej stresów, napięć i nadmiernego wysiłku.

Total
0
Shares
2 komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Artykuły